Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

Kanada Yüz Binlerce İşçi Arıyor! İşte En Çok Aranan 5 Sektör

Kanada'da iş gücü ihtiyacı giderek artıyor. Ülke, yüz binlerce işçi arıyor. İşte en çok çalışan ihtiyacı duyulan 5 sektör.

2021/10/06

Kanada İstatistik Kurumu’nun araştırmasına göre, 2021’in ikinci çeyreğinde ülkede 731 bin 900 eleman açığı saptandı. Araştırmada Kanadalı işletmelerin yüzde 64’ünün iş gücü sıkıntısı nedeniyle büyümelerini sınırladığı kaydedildi. Ülkedeki en büyük eleman açığı sağlık sektöründe yaşanırken, sağlık sektörünü hizmet, perakende, imalat ve sanayi ile taşımacılık sektörü takip ediyor. 

Kanada’da yapılan son araştırmalar, ülke genelindeki iş gücü ihtiyacının giderek arttığını gösterdi.

Kanada İstatistik Kurumu ve Kanada İş Geliştirme Bankası (BDC) tarafından ayrı ayrı yapılan araştırmalar, tüm sektörlerde iş gücü ihtiyacının had safhada olduğunu ortaya koydu.

Kanada İstatistik Kurumunun araştırmasına göre, 2021’in ikinci çeyreğinde 731 bin 900 eleman açığı saptandı.

Araştırmada, bu açığın tüm eyaletlerde görülebileceği belirtilirken, en büyük eleman ihtiyacının Quebec, Ontario ve British Columbia eyaletlerinde kaydedildiğine işaret edildi.


En Büyük Eleman Açığı Sağlık Sektöründe

BDC tarafından gerçekleştirilen yeni araştırmada da Kanadalı işletmelerin yüzde 64’ünün iş gücü sıkıntısı nedeniyle büyümelerini sınırladığı kaydedildi.

Araştırmalara göre, ülkedeki en büyük eleman açığının sağlık sektöründe olduğu belirlendi.

Kanada İstatistik Kurumunun araştırmasına göre, 2020’nin son çeyreğinde sağlık ve sosyal yardım alanındaki iş gücü ihtiyacı yüzde 56,9 artarak 100 bin 300 rakamıyla rekor seviyeye ulaştı.


Hizmet Sektörü İkinci Sırada

Kanada genelinde konaklama ve yemek hizmetlerinin de içinde bulunduğu hizmet sektörü, 89 bin 100 kişi ile ülkede en fazla eleman açığının bulunduğu ikinci sektör oldu.

BDC’nin baş ekonomisti Pierre Cleroux, CTV’ye yaptığı değerlendirmede, pandeminin Kanada’da iş gücü sıkıntısı yaratmadığını, sadece mevcut bir sorunu daha da kötüleştirdiğini söyledi.

Temel sorunun demografi olduğunu ifade eden Cleroux, “Bugün Kanadalıların yüzde 16’sı 65 yaşın üzerinde. Önümüzdeki 5 yıl içinde birçok Kanadalı emekli olacak. Buna karşın pek çok genç iş piyasasına girmiyor. Sorun tam da burada” dedi.

Kanada ekonomisinin bel kemiği sektörlerinden sanayi ve imalat sektörlerindeki eleman ihtiyacı da Kovid-19 salgını sonrası tavan yaptı.

Kanada İstatistik Kurumunun araştırmasına göre, perakende sektöründeki eleman ihtiyacı 84 bin 300, imalat ve sanayi sektöründeki ihtiyaç ise 65 bin 900 oldu.


18 Bin Tır Sürücüsü Lazım

Bu arada araştırmalar, Kanada genelinde 2021 yılının ikinci çeyreğindeki tır sürücüsü açığının 18 bin olduğunu gösterdi.

Araştırmada, “Kamyonculuk ve lojistik, perakende ve toptan ticaretten, inşaat ve tarıma, ormancılık ve madencilikten daha başka sektörlere kadar kilit ekonomik sektörleri destekliyor. Bir gerçek var ki, sürücü açığını kapatmak ne kadar uzun sürerse, tam ekonomik iyileşme de o kadar uzun sürer.” görüşüne yer verildi.


Kanada'da Asgari Ücret Ne Kadar?

Kanada'da 2021 yılı asgari ücret genel olarak 2.805$ olarak belirlenmiştir. Asgari ücret hesaplaması genel olarak saat bazında yapılmaktadır. Eyaletler arasında saat bazı asgari ücret çalışma ücreti farklılık göstermektedir. En yüksek asgari ücreti veren eyalet olan Ontario’da saatlik ücret 14 dolar olarak belirlenmektedir.

Kaynak: Ekonomist

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google