Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

Jandarma Bekçi Alımı Resmileşti

Resmi Gazete'de yayınlanan bildiriye göre Jandarma bünyesine bekçi alımı resmileşti. Bekçi alımına ilişkin tüm detayları haberimizde paylaşıyoruz.

2020/06/19

Bekçi alımları

Geçtiğimiz yıllarda yeniden başlatılan bekçilik uygulaması ile EGM bünyesine 28 binden fazla bekçi alımı yapıldı. Bekçi olmak isteyen binlerce kişiyi ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Kolluk kuvveti olarak çalışan çarşı ve mahalle bekçileri için yeni kanun önceki gün Resmi Gazete 'de yayımlandı.

JANDARMA İÇİŞLERİ 'NE BAĞLANMIŞTI


OHAL kapsamında yapılan düzenleme ile daha önce TSK bünyesinde olan Jandarma Genel Komutanlığı İçişleri Bakanlığı bünyesine alındı. Kolluk kuvveti olarak çalışan jandarma personellerine bekçilik, yeni kanun ile eklendi.

RESMİLEŞTİ

Resmi Gazet 'nin dünkü sayısında yayımlanan Bekçilik Kanununa jandarma ibaresi eklenmiş ve Jandarma bünyesine bekçi alınmasının da önü açılmıştır.

Resmi Gazete 'de yayımlanan Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununda Jandarma ile ilgili kısımlar şu şekilde:

"Genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere, emniyet ve jandarma teşkilatları bünyesinde silahlı bir kolluk olarak çarşı ve mahalle bekçileri istihdam edilir.

Emniyet ve jandarma teşkilatlarında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin amirleri meslek hiyerarşileri içinde tespit edilir.

Sınavlarda başarılı olan, görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığı sağlık kurulu raporu ile tespit edilmiş bulunanlar emniyet veya jandarma teşkilatlarına İçişleri Bakanının onayı ile aday memur olarak atanırlar.

14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin “VIII- JANDARMA HİZMETLERİ SINIFI” başlıklı bendinde yer alan “ve uzman jandarmaları” ibaresi “, uzman jandarma ile çarşı ve mahalle bekçilerini” şeklinde değiştirilmiştir.

10/3/1983 tarihli ve 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanununun 13 üncü maddesine birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Jandarma Hizmetleri Sınıfında yer alan çarşı ve mahalle bekçileri hakkında, Emniyet Hizmetleri Sınıfında yer alan emsali çarşı ve mahalle bekçilerinin mali ve sosyal hakları aynı usul ve esaslar çerçevesinde uygulanır. Bunlar hakkında birinci fıkranın ikinci cümlesi uygulanmaz.”

JANDARMA SINIFINA EKLENDİ

Yukarıdaki cümle ile artık jandarma bünyesine de bekçi kadrosu açıldı. Köylerde görev yapan bekçiler jandarma bünyesinde istihdam edilecektir.

BEKÇİ ALIMLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Bekçi alımı için henüz tarih belli olmadı. İlanlar geldiğinde gelişmeleri anbean isegir.net'te yayınlayacağız.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google