Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

Rusya’da Çalışacak 50 Bin Vasıflı-Vasıfsız İşçi Aranıyor

Rusya'da çalışacak 50 bin vasıflı veya vasıfsız inşaat işçisi aranıyor. Yapılması planlanan işçi alımlarına ilişkin detayları yazıda paylaşıyoruz.

2021/08/03

Son dönemlerde yurt dışında yayınlanan iş ilanlarına rağbet iyice artmış durumda. Türkiye dışında farklı ülkelerde çalışmak isteyen vasıflı ve vasıfsız işçiler, yurtdışı iş ilanlarını takip ediyorlar. Bu bağlamda Rusya’da başta Moskova olmak üzere inşaat işlerinde ve inşaat projelerinde çalışacak vasıflı vasıfsız 50 bin yurtdışı inşaat işçisi ve inşaat elemanı aranıyor.

İnşaat işleri ve inşaat projeleri konusunda dünya üzerinde önemli ülkelerden bir tanesi olan Rusya aynı zamanda Türk inşaat şirketleri ve yapı firmalarının yurtdışında önemli faaliyetler yürüttüğü projeler gerçekleştirdiği ülkelerden bir tanesi. Ancak birçok ülkede olduğu gibi Rusya’da da inşaat sektörü başta olmak üzere pek çok sektör etkilendi. Rusya’da özellikle yurtdışından gelen yabancı ve göçmen işçilerin yoğun olarak çalıştığı inşaat sektörü söz konusu yabancı ve göçmen işçilerin pandemiden dolayı ülkelerine dönmesi sebebiyle büyük bir insan gücü ve işçi arayışında.


Son zamanlarda Rusya’da inşaat sektöründe faaliyet gösteren inşaat şirketleri, yapı firmaları ve mühendislik şirketlerinin yayınladığı iş ilanlarında muazzam bir artış söz konusu. Resmi kurumların verilerine göre sadece Rusya’nın başkenti Moskova’da inşaat sektörü çerçevesinde yaklaşık 50 bin açık iş pozisyonu bulunuyor. Bir önceki yıl 15 bin seviyelerinde bulunan bu rakama pandeminin etkisiyle sürekli olarak artış göstermiş durumda.

Diğer yandan tüm Rusya genelinde inşaat sektöründe aranan işçi ve yayınlanan iş ilanları sayısı yaklaşık 500 bin ile çok daha fazla. İnşaat sektöründe çalışacak işçi ve eleman bulunamaması ve arz talep dengesinin bozulması aylık ortalama maaşların da bir miktar yükselmesini sağladı. Buna göre ülkede inşaat sektöründe ortalama 58 bin Ruble yani 786 dolar olan ortalama işçi ve eleman maaşları 71 bin Rubleye yani yaklaşık olarak 960 dolara yükseldi.


Farklı Bölgelerden İnşaat İşçisi Getirme Planı

İnşaat sektöründe çalışan yabancı ve göçmen kalifiye işçilerin ülkeden ayrılmalarıyla zor durumda kalan sektörde işçi ve eleman açığını kapatmak için ülkenin farklı bölgelerinden işçi getirme planı oluşturuldu. Bu plan kapsamında inşaat işleri ve inşaat projelerinin yoğun olarak devam ettiği başta Moskova olmak üzere diğer şehirlerde boşalan yabancı ve göçmen işçi pozisyonlarında Rusya’nın farklı bölgelerinden getirilecek veya gelmesi teşvik edilecek Rus işçilerin çalıştırılması düşünülürken bu noktada maaşlar ve ücretler farklı bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise aylık ortalama maaşların bir miktar yükselmiş olmasına rağmen Rus işçilerin yabancı ve göçmen işçilerin aldıkları ücretlere çalışmak istememesi. Bir diğer yandan bir başka sorun olarak ise pandemi dolayısıyla inşaat sektöründe yaşanan işçi ve eleman açığının yeni konut ve proje fiyatlarını arttırması bekleniyor. İnşaat yapım ve inşaat malzemesi fiyatlarının da artmasıyla önümüzdeki dönemde yeni konut ve işyeri fiyatlarının yüksek seyretmesi bekleniyor.


Yabancı İşçilerin Ülkeye Girişi Kolaylaştırılacak

Rusya genelinde işçi ve eleman açığı sebebiyle zor zamanlar geçiren inşaat sektörü ve inşaat şirketleri bu konuda bir çıkış yolu ararken Rusya resmi makamlarından da yeni öneriler gelmeye devam ediyor. Diğer bölgelerden Rus işçi ve eleman getirme planının çok verimli olmaması ve talebi karşılamaması dolayısıyla son olarak Rusya İnşaat Bakanlığı yeni bir öneri getirdi. Rusya İnşaat Bakanlığı inşaat sektörü ve inşaat projelerinde çalışacak yabancı ve göçmen kalifiye işçi açığının kapatılması hiç olmazsa rahatlama sağlanması için yurtdışından gelecek yabancı ve göçmen işçilerin ülkeye girişinin kolaylaştırılmasını teklifini sundu. Bu çerçevede yurtdışından gelecek yabancı ve göçmen işçilerin Rusya’ya girme prosedürü basitleştirilmesi ve inşaat sektörü işçi açığının kapatılması planlanıyor. Rusya’da yaşanan işçi ve eleman açığı sorunu Rusya’da iş yapan Türk inşaat şirketleri ve projeler geliştiren yapı firmalarını da yakından ilgilendiren bir sorun olarak öne çıkıyor. Pandemi sebebiyle artan işçi ve eleman sorununun Türk şirketlerin de Rusya’da üstlendiği projelerde aksamalara neden olacağı düşünülüyor.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google