Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

İşsiz Kalanlara İŞKUR’dan Müjde: 1420 TL Ödeme Yapılacak

İşsiz kalan vatandaşlara İŞKUR'dan müjdeli haber geldi. Çalışırken işsiz kalanlar için İŞKUR üzerinden işsizlik ödeneği verilecek. Detaylar yazıda.

2021/06/26

İŞKUR, işsiz kalan vatandaşlara 1420 TL ödeme yapacak. İşsizlik ödeneğinden faydalanmak için gerekli olan şartları ve başvuru bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz.

İŞKUR üzerinden çok önemli bir açıklama yapıldı. Çalışırken, işsiz kalan vatandaşlara İŞKUR tarafından işsizlik ödeneği verileceği duyuruldu. Yapılan açıklamaya göre işsizlik maaşı hesaplanırken, işçinin sigortasının son 4 aylık prim kazançları dikkate alınırken, brüt kazancın yüzde 40’ı olarak hesaplanıyor.

Koronavirüs salgını döneminde işsizlik gibi olumsuz bir durumla karşılaşanlar için İŞKUR ödeme yapacaklarını duyurdu. Bu dönemde işsiz kalan çok sayıda kişiye ödemeler yapıldı. Örnek vermek gerekirse, aylık 2 bin 943 TL alan bir kişi, geçen yıl 1168 TL işsizlik maaşı alıyordu.

2021 yılında ise en düşük maaş miktarının 1420 TL olduğu açıklandı. İşsizlik maaşları ödenen tutarlara göre değişkenlik gösterebiliyor.

Vatandaşlar işsizlik maaşlarının ne kadar olduğunu araştırıyor. 2021 yılı içerisinde ödemelerin ne kadar olacağını araştırıyor. Asgari ücretle çalışan kişiler 1420 TL olarak ödeme alırken, ödemelerin maaşlara göre en fazla 2 bin 840 TL olarak verileceği açıklandı.

Ancak işsizlik maaşından yararlanmak isteyenlerin birtakım şartları taşıması gerekiyor. Aranan şartlar haberimizde mevcut:

Son 4 Ay Asgari Ücretle Çalışana verilen 1168.27 lira maaş 1.420.14 TL’ye

Son 4 Ay 3.500 TL ile Çalışana verilen1389.37 lira maaş 1.688.91 TL’ye

Son 4 Ay 6.000 TL ile Çalışana verilen 2336.53 lira maaş 2.840.28 TL’ye çıktı.

İşsizlik Ödeneğinden Yararlanma Koşulları

  • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

İşsizlik Ödeneğine Başvuru

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google