Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

Piyasalar Yangın Yeri! Dolar ve Altın Fırladı

Dolar, bayram tatili nedeniyle yurtiçi piyasaların kapalı olduğu işlem gününün ilk bölümünde 8.49'un üzerini test etti. Altın 497 seviyesini gördü.

2021/05/13

Bayram nedeniyle yurt içi piyasalar kapalı olmasına karşın Türk Lirası'nda ciddi bir negatif ayrışma görülüyor. Amerika’da enflasyonun beklenenin çok üzerinde gelmesi dolarda yükselişe neden oldu. Çarşamba günü 8.4498 TL’yi gören dolar perşembe günü 8.49’u da geçti. Euro/TL ise 10.2629 seviyesinde.

ABD’de tüketici enflasyonu nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 artış kaydetti. Böylece yıllık enflasyon yüzde 4,2 seviyesinde gerçekleşti. Tüketici fiyatları artışının yüzde 0,2; gıda ve enerji hariç fiyat artışının ise yüzde 0,3 seviyesinde gelmesi bekleniyordu.

Türkiye'nin risk primi 416 baz puandan işlem gördü.

Altın Yükseliyor

Yükselişini üst üste 10. işlem gününe taşıyan gram altın, bugün önceki kapanışın yüzde 0,5 üzerinde 494,6 liradan işlem gördü. Çeyrek altın 812 lira, Cumhuriyet altını da 3.317 liradan satıldı.

Enflasyon Neden Etkiliyor?

Enflasyonda hızlı yükselişin Amerikan Merkez Bankası’nın pandemide uygulamaya koyduğu gevşek para politikasından beklenenden erken vazgeçmesine yol açacağı düşünülüyor. Gevşek para politikasının sona ermesi, doların diğer para birimleri karşısında değer kazanmasına yol açacak bir gelişme olarak değerlendiriliyor. 

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google