Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

Asgari Ücrette İlk Rakam Geldi

Milyonlarca kişi asgari ücret zammını merakla beklerken, TÜİK'ten ilk rakam geldi. TÜİK'in asgari ücret teklifi ne kadar? İşte detaylar...

2020/12/22

Milyonlarca kişinim merakla beklediği Asgari Ücret Komisyonu, üçüncü toplantısını TÜİK başkanlığında, koronavirüs tedbirleri nedeniyle video konferans şeklinde gerçekleştirdi. Toplantının ardından rakamlar açıklanırken TÜİK yetkilileri, tekliflerini 2 bin 792 lira 10 kuruş olarak duyurdu.

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu'nun üçüncü toplantısı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) başkanlığında online olarak gerçekleştirildi. Önümüzdeki hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapılacak son toplantının öncesinde komisyona teklifini sunan TÜİK, bekar bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesaplandığını açıkladı. Bu bilgiler kapsamında 2021 yılı asgari ücret için TÜİK'in teklif ettiği tutar, 2 bin 792 lira 10 kuruş olarak belirlendi. 

TÜİK 2019 TEKLİFİ NE KADARDI?

Geride bıraktığımız 2020 yılı için yapılan toplantılarda, 2019 yılının Aralık ayında TÜİK, asgari ücret olarak belirlediği tutarı 2 bin 578 lira olarak duyurmuştu.

Sendikalar, partiler ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen toplantıların akabinde ise asgari ücretin net tutarı 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirlenmişti.  Bu kapsamda TÜİK'in 2020 yılı için verdiği teklif ile belirlenen net asgari ücret arasındaki fark 253,3 lira idi. 

Bugün basına kapalı olarak gerçekleştirilen üçüncü toplantı, yaklaşık 3 saat kadar sürdü ve Türk-İş heyeti görüş ve taleplerini sunarken, heyette yer alan asgari ücretli işçi Özgül Yardımcı da asgari ücretlilerin sorunlarını dile getirdi.

Komisyonun dördüncü ve son toğlantısını gelecek hafta, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapacağı öğrenilirken net tutarın bu toplantının sonunda açıklanacağı biliniyor

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google