Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

14 Bin Dekarlık Hazine Arazisi Bedelsiz Verilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bir karış arazi boş kalmayacak" açıklamasından sonra harekete geçen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 14 bin dekar Hazine arazisinin bedelsiz olarak çiftçilere verilmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

2020/06/07

Bedelsiz arazi

Koronavirüs salgınıyla birlikte global çapta tarımın önemi artarken, Türkiye'de tarım reformları hazırlıkları içerisinde. Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bir karış arazi boş kalmayacak" açıklamasında bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “ 14 bin dekar Hazine arazisinde, tarımsal üretime elverişli olanların tespiti yapıldı. Bu arazileri bedelsiz olarak çiftçilerimize tahsis edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdelediği Hazine arazilerinde son aşamaya geldiklerini ve tahsislere başladıklarını belirten Bakan Pakdemirli, 4 bin çiftçinin Dijital Tarım Pazarı'na kayıt olduğunu belirtti.

STOK VE FİYAT TAKİBİ YAPIYORUZ

Salgın sürecinde tarım üretiminin seyri nasıl gelişti? Sorusuna karşılık Bekir Pakdemirli şu ifadeleri kullandı:
"Koronavirüs, tarım ve gıdanın önemli ve stratejik bir sektör olduğunu göstermiştir. Tarımsal üretimin sekteye uğramadan sürdürülebilir bir şekilde yürütülmesi amacıyla koordinasyon halindeyiz. Bu çerçevede, tarımsal üretimde ekim, dikim, gübreleme, sulama, ilaçlama, çapalama, bakım gibi faaliyetlerin aksatılmaması, üretilen ürünlerin hasadı ve pazara arzı noktasında gerekli tedbirler alındı. Temel gıda ürünlerinde üretim miktarımız yurt içi ihtiyacı karşılayacak düzeyde. Tarımsal üretimin kesintisiz bir şekilde devam etmesi ve arz güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak stok durumu ve fiyat değişimlerini günlük takip ediyoruz."

TÜRKİYE AVRUPA'DA TARIM LİDERİ

Kovid-19'dan sonra tarımda normalleşme nasıl olacak? Tüm arazileri hangi strateji ile ekip, biçmek gerekecek? Yani nasıl bir planlamanız var? Sorusuna karşılık Bakan Pakdemirli, yanıt olarak:
"Bitkisel üretimde yazlık ekiliş programı başlatarak tarım takviminin elverdiği alanlarda üreticilerimize yüzde 75 hibe yoluyla tohum dağıtımı yaptık. 6 bin 100 ton buğday, arpa, mercimek, kuru fasulye, mısır, ayçiçeği, çeltik tohum dağıtmış olduk. Kısıtlı zaman içerisinde 350 bin dekar alanda tohum ile toprağı buluşturduk. Özellikle stratejik öneme sahip ve arz açığı olan ürünlerin ekilişini sağladık" dedi.

Önümüzdeki dönemde bir karış dahi boş alan kalsın istemiyoruz. Amacımız ekilmeyen, atıl durumdaki boş arazileri üretime kazandırmak. Ülkemizde 23,1 milyon hektar işlenen tarım alanı varlığı bulunuyor. Bu üretim alanında 83 milyon vatandaşımızın gıda ihtiyacı karşılanıyor ve üstüne de 18 milyar dolara ulaşan ihracat gerçekleştiriyoruz. Türkiye 48 milyar dolarlık tarımsal hasıla ile Avrupa'nın lider ülke konumunda bulunuyor.

ÇİFTÇİYE BEDELSİZ ARAZİ

Tarım Bakanı Pakdemirli'ye yöneltilen "Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir karış arazi boş kalmayacak" demişti. Buna yönelik nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz?" Sorusuna karşılık:
"Özellikle atıl olan mülk, Hazine ve vakıf arazilerinin parsel bazında tespiti için mayıs ayında bir çalışma başlattık. Öncelikle bir envanter çıkaracağız. İlk aşamada Bingöl, Erzurum, Erzincan, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas'da Hazine arazilerinin il müdürlüklerimize tahsisini sağladık. Bu çerçevede, 14 bin dekar hazine arazisinde, tarımsal üretime elverişli olanların tespiti yapıldı. Bu arazileri bedelsiz olarak çiftçilerimize tahsis edeceğiz. Çiftçilerimizin başvuruları 1 Haziran'a kadar alındı. Şimdi talepler değerlendirildikten sonra hak kazananlara çiftçilerimize tahsisleri yapılacak." yanıtı verildi.

572 BİN DEKAR ARAZİ KİRALANDI

Hazine'ye ait arazilerin kiralanmasında son veriler nedir?
Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, 2019-2020 üretim yılında Şanlıurfa, Konya, Mardin ve Çankırı'da 10 bin 902 çiftçi ailesine 572 bin dekar hazine arazisi 18 milyon 884 bin 682 TL bedelle kiraya verildi. 2020-2021 üretim yılı kiralama çalışmalarımız ise halen devam ediyor.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google