Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

Türkiye Yeni Yıla İndirimle Giriyor! Müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyuracak

Türkiye yeni yıla indirimle giriyor. Müjdeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurması bekleniyor. İşte detaylar.

2022/12/18

Geçtiğimiz yılbaşında Türkiye yeni yıla zamlarla girmişti. Bütün bir yıl boyunca akaryakıttan, market fiyatlarında, elektrik fiyatlarından doğalgaza kadar pek çok kaleme zam geldi. Ancak Gazeteci Bülent Aydemir bugün köşesinde kaleme aldığı yazısında doğalgaza indirim geleceği müjdesini verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ocak ayında doğalgaza indirimi açıklayacağını ifade etti.

Trakya bölgesinde doğalgaz dağıtım tesisi kurulacak. Türkiye bu noktada gaz fiyatlarının belirlendiği bir lokasyonda olacak. Çalışmalar devam ederken, Rusya ile yapılan pazarlıklar sonucu doğalgaz fiyatlarında düşüş beklentisi hakim oldu.

DOĞALGAZ İNDİRİMİ YOLDA

Konuya ilişkin gelişmeleri köşesine taşıyan gazeteci Bülent Aydemir, ocak ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın indirim açıklayacağını belirtti.

Aydemir şu ifadeleri kullandı:

“Sıkı durun; ocak ya da şubat ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan doğalgazda indirim açıklayacak. Bu kadar zamdan sonra açıklanacak indirim oranı vatandaşı ne kadar etkiler veya ne kadar ikna eder bilemem ancak Aralık ayında doğalgaza zam yapmayan hükümet, fiyatlar böyle gider ve Rusya’dan talep ettiği indirim gelirse, hem sanayide, hem ticarethanelerde ve en önemlisi konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatında indirime gidecek.

Birkaç rakam vereyim ki vatandaşımızın doğalgaz konusunda çektiği güçlüğü ortaya koymuş olalım. Geçen yılın aralık ayı ile bu yılın aralık ayı arasında konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 174.2 oranında artış yapıldı.


İNDİRİM SANAYİDE DE OLACAK

Kamunun çok büyük oranda konutlardaki gazı sübvanse ettiğini de kayda geçirmek gerekir. Haksızlık etmek istemem. Ticarethanelerde ve elektrik üretim tesislerindeki artış oranı bunun kat kat üstünde. Yüzde 378.8 artış yapılan tarifeler var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı indirim konutlar kadar, sanayicileri ve üreticileri de sevindirecek. Çünkü elektrik üreticilerine doğalgazın bir metreküpü 20.5 liradan satılıyor.

Ticari işletmelerde 7.5 lira, otellerde ise metreküpü 10 liradan satılıyor. Bu fiyatlar, dağıtıcı payları ve bölgeden bölgeye küçük farklılıklar gösterebilir.”

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google