Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

Dolar Neden Düşüyor? 24 Haziran 2022

Dolarda hareketli saatler yaşanıyor. BDDK tarafından yayınlanan tebliğ sonrası dolarda sert geri çekilme yaşandı. İşte detaylar...

2022/06/24

Dolarda yaşanan geri çekilmeyle birlikte vatandaşlar dolardaki düşüşün nedenini araştırıyor. Peki, dolar neden düşüyor? 24 Haziran 2022 euro ve dolar düşer mi, yükselir mi? İşte son gelişmeler

DOLAR NEDEN DÜŞÜYOR?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), finansal istikrarın güçlendirilmesine ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yönelik olarak koordineli makro ihtiyati adımlar atılmasına karar verdi. 

Buna göre, bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki, bağımsız denetime tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL'nin üzerinde olması halinde, bu şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'unu aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına karar verildi..

Karar sonrası Dolar/TL kurunda yaklaşık yüzde 5'lik bir düşüş yaşandı ve gün içerisinde 17,35 seviyelerinden işlem gören kur, 16,50 seviyelerinin altını gördü. BDDK kararı öncesi gram altın 1000 TL üzerinde işlem görürken yaklaşık 20 dakika içerisinde değer kaybederek 970 TL seviyelerini gördü.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google