Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nedir?

Koronavirüsten sonra dünya Maymun Çiçeği virüsünü konuşuyor. Virüs İngiltere’de, İspanya'da ve Portekiz’in başkenti Lizbon’da tespit edildi.

2022/05/19

Maymun Çiçeği virüsü dünya gündemine bomba gibi düştü. Orta ve Batı Afrika’da maymundan insana geçen endemik bir virüsün neden olduğu nadir bir hastalık olan bu virüs, İngiltere’de 9, İspanya’nın başkenti Madrid’de 8, Portekiz’in başkenti Lizbon’da da 5 kişide tespit edildiği açıklandı.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), yeni vakaların virüsünün endemik olduğu bir ülkeyle herhangi bir seyahat bağlantısı olmadığını, bu nedenle bireylerin bulaşma yoluyla enfekte olmasının mümkün olduğunu bildirdi.

İngiltere’de Vaka Sayısı 9’a Yükseldi

UKHSA, yeni vakalardan birinin başkent Londra’da, diğerinin ise ülkenin güney doğusunda tespit edildiğini, vaka sayısının 9’a yükseldiğini kaydetti. Ajans, son maymun çiçeği virüsü vakalarının ağırlıklı olarak eşcinsel ve biseksüel bireyler arasında olduğunu belirterek yeni vakaların daha önce teyit edilmişlerle bağlantısı olmadığı bilgisini paylaştı.

İspanya Ve Portekiz’de De Virüs Alarmı

İspanya ve Portekiz’de de Sağlık Bakanlıkları, maymun çiçeği virüsü vakalarına karşı alarma geçti. Orta ve Batı Afrika’da maymundan insana geçen endemik bir virüsün neden olduğu nadir bir hastalık olan maymun çiçeğinin, İspanya’nın başkenti Madrid’de 8, Portekiz’in başkenti Lizbon’da da 5 kişide tespit edildiği açıklandı.

15 Kişi Gözetim Altına Alınmıştı

Virüsün Avrupa’da ilk olarak 7 Mayıs’ta İngiltere’de bir kişide görüldüğü doğrulanmış, ardından 17 Mayıs’ta Portekiz’de 5 kişide bu virüsün görüldüğü, 15 kişinin de şüpheli durumda gözetim altına alındığı belirtilmişti.

Maymun Çiçeği Virüsünün Belirtileri

Maymun çiçeğinde, deride döküntü ve kabarıklıklar, ateş, sırt ve kas ağrıları, şişmiş lenf düğümleri en yaygın belirtiler olarak biliniyor.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google