Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

8.000 TL Maaşla Çalışacak İşçi Bulunamıyor

Türkiye’nin ve dünyanın her yerine ihracat yapan Gaziantepli ayakkabı üreticileri, çalışacak eleman bulamamaktan sitem etti.

2021/11/20

Gaziantepli ayakkabı üreticileri yüksek maaşa rağmen çalışacak eleman bulamıyor. Yapılan açıklamada 8 bin lira maaş verildiği ancak personel bulunamadığı ifade edildi.

İstanbul’un ardından Türkiye’nin en çok ayakkabı üretiminin yapıldığı Gaziantep’te kalifiyeli eleman sıkıntısı yaşanıyor. Çeşitli bölümlerde çalıştıracak eleman bulamamaktan şikayet eden ayakkabı üreticileri, 8 bin liraya kadar maaş vermelerine rağmen eleman bulamadıklarını belirtti.

30 YILDIR AYAKKABI SEKTÖRÜNDE

Ayakkabı üreticisi Reşit Köse ise yaptığı açıklamalarında yaklaşık olarak 30 yıldır ayakkabı sektöründe olduğunu yine 15 yıldır imalat konusunda çalışmalar yaptığı aktararak şu ifadeleri kullandı:

“Ayakkabı yapımı için önce kesim bölümünden derisini alıyoruz ve deriler kesiliyor. Ondan sonra saya bölümü dediğimiz bölümde dikiliyor. Daha sonra taban yapıştırılıyor. Son olarak temizlik bölümüne geliyor ve böylelikle ayakkabı imal edilmiş oluyor. Biz ayakkabının çoğu aşamasını el işçiliğiyle yapıyoruz ve daha kaliteli ürün elde etmiş oluyoruz”

HAM MADDEDE ARTIŞ OLUYOR

Köse açıklamalarının devamında dünyanın birçok ülkesine ayakkabı ihracatı yaptıklarını ifade ederek işlerinin iyi olduğunu dolar kurunun dengesiz olması nedeni ile ham maddeye ister istemez artış olarak yansıdığını vurguladı. Bu doğrultuda Köse’nin açıklamaları şöyle oldu:

“Ham maddeye yansıdığı zamanda bizleri biraz olumsuz etkiliyor ve ne yapacağımıza tam olarak karar veremiyoruz. Ama siparişlerimiz var bu nedenle üretimi durduramıyoruz. Çünkü en azından tedariki karşılamamız gerekiyor. Hem yurtiçi hem de yurtdışına ürün satıyoruz. Şuanda Arap ülkeleri başta olmak üzere Afrika, Orta Doğu ülkelerine ihracat yapıyoruz. Örnek olarak Cezayir, Irak, Azerbaycan, Rusya gibi ülkelere ayakkabı ihracatı yapıyoruz. Yurtiçinde de daha çok İstanbul, Şırnak, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman gibi Türkiye’nin her yerine de satış gerçekleştiriyoruz. Ben ürün yetiştiremiyorum. Siparişlerim çok fazla hatta müşterilerimiz durmadan ürünlerin ne zaman gönderileceği konusunda bizleri arıyor. İş yok dersek yalan olur”

8 BİN LİRA MAAŞLA ÇALIŞACAK ELEMAN BULUNAMIYOR

Tüm bunların yanı sıra Köse açıklamalarında aylık 8 bin lira maaş vermelerine rağmen işçi bulamadıklarını vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

“İşçi bulma konusunda gerçekten çok mağduruz. Türkiye’de işsizlik verileri açıklanıyor ama gerçekten biz ayakkabıcılar her dalda işçi bulma sorunu yaşıyoruz. Çünkü yeni kalifiye eleman bulunmuyor. Şuanda Gaziantep Ayakkabıcılar Sanayi Sitesinde her dalda, her bölümde elemana ihtiyaç var. Gerçekten şuanda ciddi anlamda bir işçi bulma sorunu yaşıyoruz. İşçi bulamamızdaki en büyük sorun ayakkabı sektörü bir meslek dalı. Mesleki Liselerde normal şartlarda ayakkabı sektörüne ehemmiyet verilmiyor bu yüzdende sektörün kalifiye eleman bulma konusunda sorun oluyor. Kalifiye elemanlar ortalama haftalık olarak bin 500 TL alıyorlar. Hatta haftalık 2 bin TL’ye yakın ücret alan elamanlarımız var. Aylıkları ortalama olarak 5 ila 8 bin TL arasında değişiyor. Elinden iş gelen, biraz daha iyi iş yapan, işini seven herkes bu sektörde para kazanabiliyor. Şuanda 5 ila 8 bin arasında ücret vermemize rağmen kalifiye eleman bulamıyoruz. İyi bir sayacı olsa haftalık 2 bin TL, iyi bir kesici olsa haftalık bin 500 TL’den az para almaz. Bu sorunu sadece biz ayakkabı sektöründekiler değil, diğer sektördeki işverenler de yaşıyor”

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google