Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

58 Şehir İçin Kötü Haber: Kısıtlamalar Geri Geldi

Curhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 4 saate yakın süren kabine toplantısı sonrası ulusa seslendi. İşte Erdoğan'ın açıklamalarının detayları.

2021/03/29

Koronavirüs salgını ülkemiz için hayal ettiğimiz yeni başlangıç açısından tarihi fırsat çıkarmıştır. Salgın, tedbirlerden etkilenen kesimler başta olmak üzere çeşitli zorluklara yol açmıştır.

Sağlık altyapımız nedeniyle felaket görüntüleriyle karşılaşmadık. Tedbirleri kimi zaman  sıkılaştırıp, gevşeterek olumsuz seyri en alt düzeyde tutmaya gayret etitik.

Aşılama çalışmalarında oldukça ileri düzeydeyiz.

Fabrikalarda çarklar hiç durmadı, üretilen ürünlerin iç ve dış pazarlara ulaşmasında aksaklığa meydan verilmedi. İhracata yönelik üretim yapan fabrikaların çoğu siparişleri çoktan doldurdular. Kapasite geliştiren fabrikalarımız makina bulmakta zorlanıyor. 

Karayollarımıza, demiryollarımıza, limanlarımıza, havalimanlarımıza yaptığımız yatırımın önemi daha iyi anlaşıldı.

Şehir hastaneleri için bize demediklerini bırakmayanlar, niye çok hastane yapmadıklarımızı sorguluyorlar. Yıllarca bizi ülke kaynaklarını taşa , toprağa gömmekle suçlayanlar, lafı üretim ve ulaşım konusuna getirmeye başladılar. 

Salgın döneminde işleri azalan esnafımızın, turizm sektörümüzün, okullardaki yüz yüze eğitimin aksamasıyla programları bozulan öğrencilerimizin durumlarını yakından takip ediyoruz.

Devletimizin tüm imkanlarını sonuna kadar zorluyoruz. Şartların el verdiği her durumda normalleşme adımlarını atarak, kısıtlamadan bunalan milletimize nefes aldırmaya, esnafımıza yol açmaya çalışıyoruz. Dünyadaki pekçok ülkeye göre tedbirleri en akılca uygulayan ülkeler arasındayız.

Vaka, ölüm sayıları arttığında tedbirleri güncellemek durumunda kalabiliyoruz.

Ülkemizi bir an önce salgının yol açtığı cendereden kurtarmanın yolu kurallara uyumdan çıkıyor.

Salgının tedbiri hususunda herkesin polisi kendi vicdanı ve aklı olmak mecburiyetindedir. 

Vatandaşlarımızı bir defa daha TAMAM diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe kurallarına sıkı sıkıya riayet etmeye davet ediyorum.

Bugün de salgınla ilgili tüm gelişmeleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirdik. Aşılamada ileri yaşlardan başlayarak 15 milyon rakamına ulaşmanın etkilerini sahada görmeye başladık. Bu sayede ileri yaş gruplarının vaka, hasta, yoğun bakım oranlarının belirgin şekilde azaldığını gördük. Yatan hasta, yoğun bakım hastası oranları vaka sayısıyla aynı düzeyde yükselmiyor. Vefat sayılarının artması bizi mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mecbur bırakıyor.

İllerimizi kriterlere göre düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli, çok yüksek riskli olarak belirleyerek renklere ayırmıştık.

Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı nüfusumuzun yüzde 80'ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır. Elimizdeki veriler ve yaptığımız değerlendirmeler tüm bunlar ışığında şu hususları paylaşma kararı aldık. Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek. Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması cumartesi ve pazar olarak sürecek. Kafe ve lokanta gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye'de yüzde 50 kapasite ile tüm Türkiye'de devam edecek. Ramazan ayında ise hep birlikte biraz fedakarlık yapacağız. Ramazan ayı boyunca ülke genelinde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulayacağız. Sadece Ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde lokanta gibi işletmeler sadece paket servisi yapacak. Ramazan ayı boyunca toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilemeyecek. Bu uygulamadan etkilenecek lokanta ve kafe gibi işletmelere bazı katkılar sağlayacağız. Nisan ve Mayıs aylarında normalleşme kapsamında sigorta primi desteğinden faydalanamayanların prim yüklerini üstlenecek, kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapacağız.


Vatandaşlarımızdan bayram ile birlikte her alanda özgürlüğümüzü gönlümüzce yaşacağımız bir Türkiye fotoğrafına kavuşmak için bu süreci dikkatle ve hassasiyetle değerlendirmeyi rica ediyorum. Hepinize sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google