Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında Flaş Açıklama Geldi

Koronavirüs vaka ve ölüm sayılarında yaşanan son dönemlerdeki artış nedeniyle sokağa çıkma yasağı konusu tekrar gündeme gelmeye başladı. Konuyla alakalı olarak sokağa çıkma yasağı ve 65 yaş üstü vatandaşlara kısıtlama için açıklama geldi.

2020/09/01


Hürriyet Gazetesi yazarı Nuray Babacan , bugün kaleme aldığı yazısında masada görüşülen yeni korona önlemlerine değindi ve sokağa çıkma yasağı ile diğer kısıtlamalar hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı.

YENİ KISITLAMALAR NASIL OLACAK?

Bilim Kurulu ile hükumet kaynaklarına dayandırılan haberde yeni kısıtlamalar bölgesel olacağı, hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının yeniden gündeme geleceği bildirildi.

İşte kısıtlamalar ve beklenen yeni düzenlemelerden bazıları:

- Bundan sonra blok yasaklar uygulanmayacak. Bölgesel yasaklar ve kararlar devam edecek. Nerede sorun varsa orası izole edilecek. İşyerleri ve dükkanlar kapatılmayacak.
- İllerdeki duruma göre haftasonu sokağa çıkma yasakları ilan edilebilecek.
- Hareketliliği yavaşlatacak kararlar alınacak. Bu konuda 65 yaş üstü ve üniversite öğrencilerine yönelik kararlar etkili olacak. 65 yaş üstü gruplar için belli alanlara girememe yasağı devam edebilecek. Onların bineceği otobüs, gideceği parkın ayrı olması gibi yaklaşımlar sergilenebilecek.
- Dışarıdaki hareketliliği gruplara ayırma planlaması yapılacak.
- Ara kesmeler uygulanarak virüsün birinden diğerine atlamasının önlemi alınacak.
- En önemli karar, okullar konusunda olacak. Toplantılarda ilköğretimin açık olması, kronik rahatsızlığı olan çocukların evde eğitim görmesi, üst sınıflarda sadece 8 ve 12. sınıfların okula gitmesine sıcak bakılıyor.
- Üniversitelerin açılması ise planlar arasında değil. 8 milyon gencin tüm Türkiye genelinde harekette olmasının, yurtların, okul kantinlerinin, okulların çevresindeki kafeteryaların hareketlenmesi anlamına geleceği, bunun da kontrol edilemeyeceği konuşuluyor.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google