Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

Bu Bankalara Borcu Olanlar Dikkat! Yeni Açıklama Geldi

Pandemi sürecinin yarattığı ekonomik tahribatlar nedeniyle kredi borcunu ödeme güçlüğü çeken vatandaşlar için bazı kamu ve özel bankalar kredi borcu erteleme imkanı sunmuştu. Fakat sunulan bu ertelemede faiz uygulaması tepkilere neden olurken, bu konuda yeni açıklama geldi. Tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz.

2020/05/24

kredi borç ertelemesi

Korona virüsü nedeniyle ödeme güçlüğü çeken vatandaşlar için geçtiğimiz günlerde ilk olarak kamu bankalarının başlattığı daha sonra da özel bankaların eşlik ettiği kredi borcu ertelemesi bankalar tarafından duyurulmuştu.

Yayımlanan duyurularda , koronavirüs pandemisi nedeniyle maddi olarak zor duruma giren ve borcunu ödeme konusunda güçlük vatandaşların kredi ile kredi kartı borçlarının 3 aylığına erteleneceğine yer verildi.

DUYURU YAYIMLAYAN BANKALAR


Özel ve kamu bankaları , kredi taksit ödeme tarihlerini erteleme ile ilgili duyurular yayımladı. Yayımlanan duyurulara baktığımızda kredi ötelemesi yapan bankalar şu şekilde oldu:

İş Bankası tarafından yapılan açıklamada, müşterilerin 30 Nisan 2020 tarihine kadar olan , ihtiyaç duyması halinde anapara/faiz/taksit ödemelerinin 30 Haziran' a erteleneceğini söyledi.

Ziraat Bankası, 31 Mart 2020 'de ödenmesi gereken taksit, faiz ve anaparayı ödemeyen firma ile bireysel müşterilerinin bu borçlarını ötelemesine fırsat verdi.

Vakıfbank tarafından yapılan açıklamada, 30 Haziran 'a kadar olan tüm kredi taksitleri ile ödemeler için esneklik yapıldığına yer verildi.

Halkbank tarafından yapılan açıklamada ise , 31 Mart 2020 tarihine kadar faiz, taksit, ve anapara ödemesi yapmayanların borçlarını ertelediğini duyurdu.

Denizbank tarafından yapılan açıklamada ise , bireysel ve ticari müşterilerinin 30 Nisan'a kadar olan ödemelerini 3 ay ertelediğini duyurdu.

QNB Finansbank yaptığı açıklamada kredi kullanan bireysel ve tüzel müşterilerin bankaya başvurmaları ve kredi anapara, faiz ve komisyon ödemelerini 3 ay erteleyebileceğini duyurdu.

Akbank, açıklamasında Bireysel ve tüzel müşterilerin 30 Nisan 'a kadar olan ödemelerini, talep olması halinde mevcut koşullarla 30 Haziran 'a kadar erteleyecek.

Yapı Kredi Bankası tarafından yapılan açıklamada ise, bireysel ve tüzel müşterilerin 30 Nisan' a kadarki borçlarının 30 Haziran 'a kadar ertelendiğine yer verildi.

Garanti BBVA 'da erteleme destek verdi ve müşterilerin ihtiyacına göre, kredi anapara, faiz ve taksit ödemelerini, herhangi bir ek koşul aranmaksızın, 30 Haziran 2020 tarihine kadar borçları ertelediğini duyurdu.

Eximbank: Bu banka da kredi borcu ertelemesi yaptığını duyurdu.

Ziraat Katılım, müşterilerinin talebi halinde 31 Mart'ta kadarki ödemeleri ertelediğini açıkladı.

Vakıf Katılım, tüm müşterilerinin borçlarını 30 Haziran 2020 tarihine kadar erteledi.

Emlak Katılım ise 31 Mart'a kadarki olan borçların ertelendiğini duyurdu.

TEB tarafından yapılan açıklamada 30 Nisan'a kadar olan ödemelerin 3 aylığına ertelendiğine yer verildi.

FAİZLİ ERTELEME

14 banka, kredi ve kredi kartı borçlarının faizli şekilde erteleneceğini müşterilerine iletti. Ertelemelerin faizsiz olacağını sanan vatandaşlar, bankaya müracaat ettiklerinde , erteleme sonrası borçlarının arttığını , faizli erteleme yapıldığını fark etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU
Cumhurbaşkanı Erdoğan, pandemi sürecinde özel bankaların üzerine düşeni yapmadıklarını söylemiş ve bankalara çağrıda bulunmuştu.

BERAT ALBAYRAK 'TAN AÇIKLAMA
Bakan Albayrak ise bankalar ile ilgili, ""Vatandaşımızın özel bankalarla yaşadıkları sıkıntıları biliyoruz. Bu dönemde vatandaşa destek olmasını geçtik, mevduatını bozdurana, kredisini yapılandırmak isteyene fahiş maliyetler çıkarıldığını duyuyoruz. Bu asla kabul edebileceğimiz bir şey değildir. Bu konunun titizlikle üzerine gideceğimizi bilmenizi isteriz." demişti.

YENİ AÇIKLAMA GELDİ
14 bankaya borcu olan vatandaşları ilgilendiren açıklama geldi. Vatandaşlar , faizsiz erteleme , ertelemede faizin silinmesini bekliyordu.

Ancak soru önergesine verilen cevapta, faizli ertelemeye ek olarak bazı bankaların ek masraflar çıkardığı ve müşterilerden yüksek ek ücretler talep ettiği bildirildi.

Özetle bankaların kredi borçlarını 3 aylık ertelemesinde faiz uygulaması yasal. Ancak ek başka ödemeler çıkarması doğru değil. Bu durum ile karşılaşan vatandaşların Ticaret Bakanlığı 'na müracaat etmesi gerekmektedir.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google