Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

100 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak O Proje!

Devletten 100.000 kişiye istihdam müjdesi geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kızılcahamam’da bulunan Sıfır Atık projelerini incelediği sırada önemli açıklamalarda bulundu. İşte Bakan'ın açıklamalarına ilişkin tüm detaylar.

2020/05/19


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen Sıfır Atık Projesini incelemelerde bulundu. Bakan Murat Kurum, "2023’e kadar tüm Türkiye’de sıfır atık uygulamasını yaygınlaştıracağız ve bu çerçevede yıllık 20 milyar lira tasarruf, 100 bin kişiye de doğrudan istihdam sağlamış olacağız" ifadelerini kullandı.

İncelemeler sonrası önemli açıklamalarda bulan Murat Kurum, "Bundan 1 yıl önce Kızılcahamam'ın geleceği adına kentsel dönüşüm, millet bahçesi, sokak sağlıklaştırma projesi, pazar yeri, sıfır atık projesi gibi birçok projeyi burada istişare ettik ve belli kararlar aldık. Kızılcahamam Ankara'mızın akciğeri konumunda, ormanlarıyla, suyuyla hem Ankara'mız hem ülkemiz için çok önemli bir turistik destinasasyon. Aynı zamanda tarihiyle, kültürüyle gerçekten hem Ankara için hem de ülkemiz adına önemli bir ilçemiz. Bu anlamda Kızılcahamam için bizim hedeflerimiz var. Tüm Türkiye'miz için olduğu gibi Kızılcahamam'da da Kızılcahamam'ı marka şehir yapacak projeleri adım adım kararlı bir şekilde yürütüyoruz" söylemlerinde bulundu.

Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında Karşıyaka Mahallesi'nde bir dönüşüm projenin müjdesini veren Murat Kurum, projeyle ilişkili şu açıklamalarda bulundu:

"Yaptığımız konutlar Kızılcahamam'ın yöresel mimarisine uygun, Ankara evlerinin yansıtıldığı, ahşap ve taşın doğal malzemelerin kullanıldığı şehir merkezinde meydanla birleşmiş çok önemli bir kentsel dönüşüm projesini de gerçekleştirmiş olacağız. Yöresel lezzetlerin pazarlandığı yeni bir pazar yeri inşa ediyoruz. Hem yerel esnafımız hem köylümüz gelip burada ürünlerini pazarlayabilecekler. Diğer taraftan millet bahçeleri noktasında da çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bugüne kadar 204 millet bahçesi süreci yürüttük. Kızılcahamam'da da bir millet bahçesi sözü vermiştik. Yeşili artıracak bir millet bahçesi de buradan vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı olsun diyorum. İnşaatına bu ay başlayacağız. Tüm bunların bütününde biz Kızılcahamam'ı bir sıfır atık ilçesi seçmiştik. Kızılcahamam'ı tüm dünyaya örnek olacak, içinden çöp kamyonunun geçmediği, atıkların kaynağında ayrıştırıldığı aynı Japonya'daki Kamikatsu kasabası gibi burada geri dönüştürülebilecek atıkların geri dönüştürüldüğü, yine kompost makinesinde organik atıkların gübre haline getirildiği ve çöp kamyonunun ilçeye girmediği bir sıfır atık kasabası ilanı yapmıştık. İşte bugün artık son noktaya getirdiğimiz geri atık getirme merkezi ve dönüştürme merkezimizin inşaatını inceleme fırsatı bulduk. İnşallah Emine Erdoğan Hanımefendi ile birlikte açılışını da önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Bu çerçevede 2023'e kadar tüm Türkiye'de sıfır atık uygulamasını yaygınlaştıracağız ve bu çerçevede yıllık 20 milyar lira tasarruf, 100 bin kişiye de doğrudan istihdam sağlamış olacağız. Normalde 1 ayda çıkan atık artık haftada bir çıkmaya başlıyor. Haftada 11 ton atık geri dönüştürülüyor. Bir diğer projemiz de termal turizm noktasında Kızılcahamam'ı çok daha yukarıya çekecek adımlar atacağımızı ifade etmiştik. Yeni bir sondaj kuyusu açtık. 750 metreden, 66 litre saniye, 77 derecede bir termal su kaynağı bulundu. Bu kaynaktan hem vatandaşlarımız hem turizm tesislerimiz faydalanacaklar." dedi

İLANLARDAN HABERDAR OLUN
Kamu ve özel sektör personel alımlarından haberdar olmak için Instagram hesabımızı takip edin.
Instagram hesabımızı takip etmek için TIKLAYIN.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google