Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

Çalışmayan İşsiz Vatandaşlara 2.137 TL Veriliyor! PTT’den Paranızı Alabilirsiniz:

2022/04/13

İŞKUR, ülke istihdamına katkıda bulunmasının yanı sıra işsiz kalan vatandaşlara da yaptığı ödemelerle destek olmaya devam ediyor. İşten çıkarıldıktan 30 gün içinde yapan işsizlere başvuruları kabul edilmesi durumunda İŞKUR tarafından para ödemesi yapılıyor. Bu ödemeler hak sahibinin ismine yapılan ödemeler oluyor ve T. C. Kimliklerle PTT’ye gidip paranızı alabilirsiniz. Bu kapsamda hak sahiplerine 2 bin 137 TL para ödemesi yapılıyor. Bu konu hakkında detaylar İŞKUR tarafından aktarıldı.

2.137 TL PARA ÖDENİYOR

İŞKUR işini bırakan vatandaşlara gerekli şartları taşıyanlara aylık belirli miktarlarda ödeme yapacağını duyururken sigortalı çalışırken kendi isteği dışında işsiz kalanlara belirtilen koşulları sağlamaları durumunda ödeme yapıldığı belirtildi. Bu kapsamda en düşük 2 bin 137 TL para ödemesi yapılırken en fazla 4 bin 270 TL para veriliyor.

BAŞVURU KANALLARI VE AYRINTILAR

Bu ödemeler hakkında İŞKUR tarafından bir duyuru yayımlandı. Bu duyuruda verilen işsizlik ödeneğinin ayrıntıları aktarılırken başvuru kanalları ve detaylar da şöyle oldu:

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.

ARANAN ŞARTLAR

Bu ödemeden yararlanmak için bazı şartlara haiz olunması gerektiği ifade edildi. Bu şartlar ise şöyle oluyor:

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google