Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

15 Mayıs Koronavirüs Tablosu Açıklandı

Sağlık Bakanlığı 15 Mayıs koronavirüs tablosunu duyurdu. İşte detaylar...

2021/05/15

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 15 Mayıs 2021 koronavirüs tablosu şu şekilde;

Koronavirüs Salgınında Tam Kapanma Süreci Sona Eriyor

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE SÖYLEMİŞTİ?

Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, "Milletimize söz verdiğimiz şekilde, Pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takvimizi uygulamaya başlıyoruz. Bu konudaki detayları Kabine toplantımızın ardından milletimizle paylaşacağız. " ifadelerini kullanmıştı. 

Cumhurbaşkanı ayrıca, "Niyetimiz Mayıs ayı sonuna kadar nispeten ihtiyatlı hareket etmeyi sürdürmektir. Haziran ayı ile birlikte günlük hayatı daha da rahatlatacak şekilde tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz. Milletimin şundan emin olmasını istiyorum. Salgının ülkemize sirayet ettiği 2020 Mart ayından beri, aldığımız tedbirlerin tek amacı 84 milyon vatandaşımızın her birinin sağlığını, hayatını, geleceğini korumaktır. Mecbur olmadığımız hiçbir tedbire başvurmadık, başvurmayacağız. Aldığımız tedbirleri de vatandaşımızın işine, aşına , ekmeğine zarar vermeyecek şekilde uygulamaya özen gösteriyoruz. Amacımız, sürecin en az hasarla , en az kayıpla atlatılabilmesini sağlamaktır." demişti.

Aşılamada Son Durum! Türkiye'de Kaç Kişi Aşılandı?

Sağlık Bakanlığı'nca paylaşılan verilere göre, Türkiye'de koronavirüs aşısı konusunda İstanbul başı çekerken (4 milyon 245 bin 511) , Ankara'da 2 milyon 80 binin üzerinde aşı, İzmir'de 1.757 milyon doz koronavirüs aşısı uygulandı.Bursa'da koronavirüs aşısı uygulama sayısı 1 milyona yaklaşırken, Antalya'da bu sayı 900 bine ulaştı.

Koronavirüs aşısının iki dozunu da yaptıranlar için maske ve mesafe kurallarının ABD'deki gibi esnetilip esnetilmeyeceği ise merak konusu haline gelmiş durumda. ABD'de ne olmuştu? 

Aşılama konusuna ağırlık veren ABD'de koronavirüs aşısının her iki dozunu da yaptıranlara maske zorunluluğu dış mekanlarda kaldırılıyor.

İç mekanların çoğunda da ilgili zorunluluk kaldırılmaya başlandı. Sosyal mesafe kuralı ise koronavirüs aşısı yaptıranlar için uygulanmayacak. ABD'de bazı eyaletlerde 12 yaş üstü aşılama da hız kazanmış vaziyette. Çocuklarını aşılatmak istemeyen ailelerin teşvikine de hız verilmiş vaziyette.

Amerika'da aşı olanlara maske zorunluluğu kalkıyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi aşı olanlar için yeni kararları açıkladı. Buna göre koronvirüs aşısının her iki dozunu da olanlar dış mekanlarda maske takma zorunluluğundan muaf tutulacaklar, ilgili kuralın bir çok iç mekanda da geçerli olacağı öğrenildi. Sosyal mesafe kuralı da koronavirüs aşısı yaptıranlara uygulanmayacak. Tren, uçak, havalimanları ve hastaneler gibi mekanlarda ise maske tavsiyeleri devam ediyor. ABD'de bazı eyaletlerde 12 yaş üstü aşılama çalışmalarına da başlandı. Bazı eyaletlerde aileler çocuklarını aşılatırken, bazı eyaletlerde ise aşılama için teşvikler başlatıldı.

Ohio eyaletinde aşı olan gençler arasından çekiliş yapılacağı ve bu çekilişi kazananlara devlet üniversitesinde 5 yıl tam burs verileceği kaydedildi.  ABD'de nüfusun yüzde 46'dan fazlası en az 1 doz aşı oldu. Tamamen aşılananların oranı ise %35'in üzerinde. İlgili oran 117 milyon ABD vatandaşına denk düşüyor

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google