Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

Merkez Bankası Başkanı Görevden Alındı: Dolar Ne Oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ı görevden alması gündeme bomba gibi düştü. Yeni başkan Şahap Kavcıoğlu oldu.

2021/03/20

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından göreve 4,5 ay önce atanan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ı görevden almasının ardından piyasalarda dikkat çeken hareketlilikler yaşandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlığında görev değişimi oldu. Resmi Gazete'de yayımlanan kararda Naci Ağbal görevden alındı ve yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.

Ağbal, görevden alınması sonrası yaptığı ilk açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımıza Merkez Bankası Başkanlığı dahil bugüne kadar uygun görerek atadığı tüm görevlerden dolayı teşekkür ederim. Bugün itibariyle görevden alınmam nedeniyle de şükranlarımı arz ediyorum. Rabbim hepimizin hakkında hayırlısını nasip eylesin." dedi.

7 KASIM'DA GÖREVE GELMİŞTİ

7 Kasım Resmi Gazete sayısında yayımlanan kararda Murat Uysal görevden alınmış ve yerine Naci Ağbal'ın ataması yapıldı. 

6 Temmuz 2020 günü ise Murat Çetinkaya görevden alınmış ve yerine Murat Uysal'ın ataması yapılmış, Murat Uysal göreve geldikten sonra faizi 1000 baz puanın üzerinde indirmişti. 

DOLARDA SON DURUM NE?

Merkez Bankası Başkanı, dünyada piyasalar kapandıktan , hafta sonu tatiline girdikten sonra değişti. Dolar 7.20 TL seviyesinde sabit duruyor. 22 Mart 2021 günü bu hamlenin piyasalara ve dolar kuruna etkisi görülecek.

DOLAR NE OLUR?

Faiz artırım kararı sonrası düşüşe geçen ve 7.60'lardan 7.20 TL'ye kadar gerileyen dolar kurunda meraklı bekleyiş başladı. Uzmanlar, faiz artırımı nedeniyle görevden alınan Ağbal'ın ardındna dolar kurunda yükseliş olmasını beklediklerini söyledi. Faiz artırımı nedeniyle düşen dolar kuru, faiz artırımı nedeniyle yapılan görevden alma nedeniyle yükselişe geçebilir.

Sizce dolar yükselir mi düşer mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google