Responsive Ad Slot

Son Eklenenler

latest

Liselilere 75 TL Üniversitelilere 300 TL Para Verilecek! İşte Başvuru Sayfası

Milyonlarca öğrenci ve veliyi ilgilendiren son dakika haberini paylaşıyoruz. Liselilere 75 TL, üniversitelilere 300 TL verilecek. İşte başvuru sayfası

2020/10/06

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bugün gündeme bomba gibi düşen lise ile üniversite öğrencilerine burs verileceği açıklamasından sonra bir çok kişi öğrencilere sağlanan bu destekten nasıl yararlanacağını internetten araştırmaya başladı. Biz de isegir.net olarak bu yazımızda burs başvuru detaylarına yer verdik.

BURS NE KADAR?

2020 2021 eğitim öğretim yılında üniversite ile lise öğrencilerine ve yabancı uyruklu öğrencilere verilecek burs miktarı şu şekilde:

"Ortaöğrenim öğrencilerine aylık 75,00 TL, yükseköğrenim öğrencilerine aylık 300,00 TL, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okuyan yabancı uyruklu öğrencilere ise 600,00 TL burs verilmesi planlanmaktadır."

BURS BAŞVURU DETAYLARI

Kimler burs alabilir? sorusuna şu şekilde cevap verildi:

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre;

  • Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,
  • Yabancı uyruklu öğrencilere,
  • Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,
  • Ek süre öğrenim gören öğrencilere,
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,
  • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,
  • Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,
  • Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.
Ancak aynı maddenin (2) fıkrasına göre;

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

Lise öğrencilerinden, aşağıdaki şartları sağlayanlara burs verilmez:

"Kardeşi Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğretim Bursundan yararlanmakta olan öğrenciler, Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler ve Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrenciler ortaöğrenim bursundan yararlanamazlar. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okullarda anasınıfında okuyan öğrencilere ortaöğrenim bursu verilmemekte olup Türk Vatandaşı olmayan öğrenciler de ortaöğrenim bursundan yararlanamaz. Resmi okullarda örgün eğitim görürken burs almaya hak kazanan öğrencilerin özel okula ya da açık öğretim ortaokuluna, açık öğretim lisesine ya da mesleki açık öğretim lisesine geçmeleri halinde bursları kesilir."

KYK BURSU KREDİSİ ENGEL Mİ?

KYK bursu alan öğrencilere VGM bursu verilmez. KYK kredisi alan öğrencilere verilir.

BAŞVURU İÇİN;

Başvurular, https://www.vgm.gov.tr/sayfalar/2020-2021-egitim-yili-burs-basvurulari adresi üzerinden yapılabiliyor. 

Lise bursu başvurusu başladı ve 15 Ekim 'e kadar alınacak.

Üniversite öğrencileri ise başvurularını 15-30 Ekim tarihleri arasında alacak.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Başvuru Yap
© all rights reserved
we Google